Našli spôsob, ako by sa solárne panely mohli očistiť samy

 

Solárna energia je najväčším zdrojom obnoviteľnej energie a rýchlo rastie. Solárne panely však treba priebežne zbavovať nahromadeného prachu a nečistôt. 
Ale ako si viete predstaviť, nie je možné poslať niekoho so stierkou, aby vyčistil milióny solárnych panelov v každom parku. 
Ideálne by bolo nechať ich vyčistiť samé – a teraz výskumníci z Fraunhoferovho inštitútu v Nemecku urobili krok smerom k tomuto konceptu.

Tím vytvoril povlak, ktorý mení svoju reakciu na vodu v závislosti od dennej doby, čo mu umožňuje pomerne rýchlo  zbaviť sa akéhokoľvek nahromadeného prachu a nečistôt. Jeho kľúčovou zložkou je oxid titaničitý, ktorý v normálnom stave odpudzuje vodu a vytvára kvapky, ktoré ľahko stekajú. 

Keď je však oxid titánu vystavený UV žiareniu, zmení skupenstvo a začne priťahovať vodu, čo udržuje vlhký povrch s tenkou vrstvou vody.
Vzniká tak samočistiaci náter. Prach alebo špina, ktoré sa nahromadia počas dňa, sa nemôžu prilepiť na povrch, pretože tenká vrstva vody ich drží, potom sa v noci voda hromadí v kvapôčkach, ktoré sa ľahko kotúľajú a vezmú so sebou špinu. Navyše keď je oxid titánu aktivovaný UV svetlom, ničí organické molekuly a účinne sterilizuje povrch.

Všeobecná myšlienka bola implementovaná v samočistiacom skle už skôr, ale zvyčajne zahŕňa buď vodoodpudivý alebo vodu priťahujúci mechanizmus, nie oboje. Nový povlak je navrhnutý tak, aby sa dal vyrábať v rolkách a mohol by sa aplikovať na existujúce solárne články, okná a iné povrchy.
Pri testoch tím použil pilotné zariadenie na výrobu kotúčov s tenkým sklom širokým 30 cm, dlhým 20 m a hrubým len 100 mikrometrov, pokrytým oxidom titánu s hrúbkou 150 nanometrov. V budúcnosti sa bude skúmať možnosť použitia aj polymérnych fólií. 

Zdroj: newatlas.com.